Çamaşır Makinesi Kokusu İçin Yapılması Gerekenler

 

Çamaşır Makinesi Kokusu Neden Oluşur?

Çamaşır makinemizi bazen evde basit müdahalelerle kokusunu giderebilirken bazen de teknik serviste profesyonel destek almak gerekebilir. Kokunun sebepleri farklı olsa da genel olarak şöyledir;

  • Sık sık düşük sıcaklık derecelerinde ve yeteri kadar deterjan kullanmadan yapılan yıkama işlemleri.
  • Yıkama işlemi bittikten sonra çamaşır makinesi tamburunda ıslak halde bekleyen çamaşırlar.
  • Yıkama bittikten sonra havasız ortamda ıslak durumda kalan makine parçaları.
  • Makinenin içerisinde zamanla biriken kir, kumaş iplikleri, tüy ve kıl.

 

 

 

Çamaşır Makinesi Kokusu Nasıl Giderilir?

Makinenizin kokusunu temizleme çalışmasına ilk olarak makinenin parçalarından başlanması önerilir. Öncelikle makinenizin elektrik bağlantısını kesmeyi ve kullanma talimatı okumayı unutmayın. Ek olarak kullanmayı düşündüğünüz temizlik ürünlerinin çamaşır makinesinde kullanımına uygun olarak üretildiğine dikkat edin.

 

Ön Körük Temizliği

Makinenizin parçalarını temizlemeye makinenin kapağının güvenli bir biçimde kapanmasına yardımcı olan ön körük lastiğinden başlayabilirsiniz. Ön körük lastiğini biraz ılık su ve deterjanla ıslatıp bir bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Kıvrımlı bir yüzeye sahip olan ön körük lastiğinin arasında kötü kokulara sebep olabilecek çeşitli atıklarla karşılaşabilirsiniz.

 

            Deterjan Gözü Temizliği

Daha sonra temizlenmesi gereken parça ise deterjan gözleridir. Su ile birleşen deterjan ve yumuşatıcı kalıntısı gözlerde zamanla kötü kokulara ve küf oluşmasına sebep olabilir. Çoğu makinenin deterjan gözleri sökülebilir özellikte olduğundan temizliği de oldukça kolaydır. Sünger ve deterjan yardımı ile yıkayabileceğiniz deterjan gözünü küçük bölmeleri için eski bir diş fırçasından kullanabilirsiniz.

 

Filtre Temizliği

Makinen ön kısmında alt tarafta bulunan filtreyi açmadan önce altına filtreden akan suyun dolması için kap koymayı unutmayın. Filtreyi çıkardığınızda içinden ufak tefek parçalar, bozuk paralar, saç ve kıl gibi koku yapacak türden atıklarla karşılaşmanız oldukça muhtemeldir. Kalıntıları temizledikten sonra filtreyi yıkayınız en sonda da uygun bir biçimde tekrardan takıp kullanmaya başlayabilirsiniz.